مشهدگردی

۱۳۹۷ ۲۷ مهر

مشهدگردی

هرانچه باید درباره مشهدگردی بدانیم !

تاریخچه مشهد

علی بن موسی الرضا پس از قتل به دست مأمون عباسی در سال ۲۰۲ هجری قمری، در آرامگاه هارونی سناباد به خاک سپرده شد. از آن پس «سناباد نوغان» به نام «مشهدالرضا» خوانده شد و به مرور زمان بر پهنه آن، به ویژه در زمان شاه تهماسب صفوی افزوده گشته و مردم توس به مشهد کوچ داده شدند و به مرور زمان نام مشهد بر این شهر ماندگار شد.

لازم به ذکر است که نام مشهد اولین بار توسط سلطان محمود غزنوی به این شهر داده شد. مشهد دارای ۱۳ منطقهٔ شهرداری است و شهردار آن، توسط شورای شهر ۱۵ نفره انتخاب می‌شود. این شهر دارای یک فرودگاه بین‌المللی، یک ایستگاه راه‌آهن و سه پایانه است که ارتباط آن با شهرهای دیگر را ممکن می‌سازد. حمل و نقل داخلی مشهد، توسط سامانهٔ تاکسی‌رانی و اتوبوس‌رانی و قطار شهری انجام می‌شود.

اقتصاد مشهد متکی به گردشگری مذهبی با تمرکز بر حرم امام رضا(ع) است.

حرم امام رضا ( ع )

مجموعه حرم رضوی که دلیل اصلی اهمیت و اعتبار شهر مشهد در بعد گردشگری است، ترکیب بی نظیری از معماری و هنر است. وجود مساجد، رواق ها، صحن ها، موزه ها، کتابخانه و مهمان سرای حضرت، مجموعه بی نظیری را به وجود آورده که علاوه بر گردشگران مسلمان و شیعه که از سراسر ایران و از کشورهای مسلمان نشین برای زیارت به این شهر مشرف می شوند، صدها گردشگر غیر مسلمان نیز از این شهر و از این بارگاه بازدید می کنند.

مجموعه حرم امام رضا نمونه های ارزشمندی از  سبک معماری اسلامی را در دل خود جای داده است. بخش هایی از این مجموعه به لحاظ قدمت به سال ۶۱۰ هجری قمری می رسند اما بیشترین ساخت و ساز در مجموعه حرم به دوران صفویه و به ویژه شاه طهماسب صفوی باز می گردد.

واقعه شهادت حضرت علی بن موسی الرضا که هشتمین امام از خاندان امامت است در شهر طوس و در روستایی به نام سناباد اتفاق افتاد. وی به دست مامون، خلیفه عباسی به شهادت رسید و در بالای سر خلیفه فقید عباسی، هارون الرشید دفن شد و از آن پس مدفن وی، مشهد نامیده شد، یعنی محل شهادت.

محوطه های اطراف حرم مطهر رضوی

حرم مطهر امام رضا (ع) از دو جهت مشرق و جنوب به وسیله درهای طلا به رواق ها راه دارند و از اطراف دیگر که مغرب و شمال حرم میباشد، از طریق دو صفه بزرگ به دیگر رواق ها و همچنین مسجد بالاسر راه پیدا میکند.

صحن های حرم امام رضا (ع)

به فضاهای باز که در اطراف مرقد نورانی حضرت امام رضا (ع) قرار دارد، صحن گفته میشود. در حرم مطهر رضوی در کل ۹ صحن وجود دارد که در ادامه به معرفی این صحن ها میپردازیم.

صحن شماره یکم  – صحن انقلاب اسلامی

صحن انقلاب اسلامی که یکی از قدیمی ترین و با شکوه ترین صحن های حرم رضوی که به صحن عتیق یا صحن کهنه نیز یاد میشود و در سال ۸۷۵ هجری قمری ساخته شد، در ضلع شمال روضه منور رضوی قرار دارد. در ضلع جنوبی صحن انقلاب اسلامی، پنجره معروف و مشهور فولاد قرار دارد. ایوان طلا نیز در ضلع جنوبی صحن قرار دارد. در صحن انقلاب اسلامی، مقبره های علمای بزرگی همچون شیخ حرعاملی، مرحوم شیخ حسنعلی اصفهانی (معروف به نخودکی) و مقبره شیخ مجتبی قزوینی نیز قرار دارد که این مقبره ها در جنوب غربی صحن قرار دارد.

صحن عتیق (انقلاب اسلامی) از چهار ایوان تشکیل میگردد که ایوان طلای نادری در جنوب، ایوان عباسی در شمال، ایوان ساعت در ضلع غربی و ایوان نقاره خانه در ضلع شرقی این صحن قرار گرفته است. در مرکز صحن انقلاب اسلامی، سقاخانه نادری قرار دارد که این سقاخانه به نام سقاخانه اسماعیل طلایی (اسمال طلا) معروف است.

در بالای ایوان نقارخانه، آیین نقاره زنی در زمان های همچون سال تحویل یا زمان های ویژه برگزار میگردد.

صحن شماره دوم – صحن آزادی (صحن نو)

صحن آزادی در ضلع شرقی روضه منوره قرار دارد و در زمان سلطنت فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است. صحن آزادی از چهار ایوان متشکل شده که بترتیب به نام های ایوان طلا (ایوان غربی)، ایوان باب الحکمه (ایوان شمالی)، ایوان غربی و ایوان باب السلام (ایوان شرقی) شناخته می شوند.

صحن شماره سوم – صحن جامع رضوی

صحن جامع رضوی که بعنوان بزرگترین صحن حرم مطهر شناخته شده است، با مساحت ۱۱۷۵۸۴ مترمربع در ضلع جنوبی روضه منوره قرار دارد. صحن جامع رضوی ظرفیت گنجایش ۷۰۰۰۰ نمازگزار را دارد.

صحن شماره چهارم – صحن جمهوری اسلامی

صحن جمهوری اسلامی در ضلع غربی روضه منوره امام رضا علیه السلام قرار گرفته است . این صحن بعنوان یکی از صحن های که پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ساخته شده است، شناخته گردیده و در وسط این صحن یک سقاخانه ۸ ضلهی قرار دارد که که جزو اولین مکان هایی در ایران است که از چشم های الکترونیکی برای سیستم آب آن استفاده شد.

در نزدیکی این سقاخانه نیز ساعت آفتابی ای قرار دارد که در تمام فصل های سال زمان ظهر شرعی را نمایش می دهد. صحن جمهوری اسلامی شامل چهار ایوان به نام های ایوان طلا یا باب الولایه (ایوان شرقی)، باب العلم (ایوان شمالی)، باب الغدیر (ایوان غربی) و باب الشهاده (ایوان جنوبی) می باشد.

صحن شماره پنجم – صحن قدس

در صحن قدس سقاخانه ای که به نام و یاد مسجد القصی بنا گردیده و نمای آن شبیه ساختمان قدس (قبله اول مسلمین) است و اندازه آن یک هشتم اندازه واقعی قدس می باشد.

صحن شماره ششم – صحن غدیر

مجتمع تجاری غدیر در ضلغ غربی صحن غدیر ساخته شده است که از طریق این صحن زائرین محترم میتوانند به سرویس های بهداشتی حرم دسترسی داشته باشند.

صحن شماره هفتم – صحن رضوان

طراحی صحن رضوان به پایان رسیده است و به زودی ساخت صحن رضوان آغاز می شود.

صحن شماره هشتم – صحن کوثر

صحن کوثر در ضلع جنوب شرقی روضه منوره واقع شده است و مساحت این صحن رضوی ۱۵۵۸۰ متر مربع است.

صحن شماره نهم – صحن هدایت

صحن هدایت در شمال شرقی روضه منوره واقع شده است و مساحت آن ۱۴۴۰ متر مربع است.

زیارت مجازی

برای زیارت مجازی از حرم مطهرامام رضا (ع) روی لینک ذیل کلیک کنید :

 

https://razavitv.aqr.ir/index/

 

جاذبه های گردشگری مشهد مقدس

 

باغ پرندگان؛ از پرطرفدارترین جاهای دیدنی مشهد

باغ پرندگان مشهد پس از حرم امام هشتم شیعیان پرطرفدارترین جای دیدنی در مشهد است. باغ پرندگان مشهد که بزرگترین باغ پرندگان شرق کشور است، گونه های زیادی را درخود جای داده. از پرندگان کمیاب گرفته تا گونه‌هایی از آسیا و آفریقا، پرندگانی که به خصوص دیدن شان برای کودکان می‌تواند

هیجان انگیز باشد. جدا از این، باغ پر از درختان سربه فلک کشیده، آبشارها، گل‌های رنگارنگ، آلاچیق و پل های چوبی است.

پارک و شهربازی ملت

راه ندارد که گذرتان به مشهد بیافتد و بدون رفتن به پارک ملت سفر را به پایان ببرید. پارک و شهربازی ملت که قدیمی ترین و بزرگترین پارک شهر مشهد است، دیدنی های زیادی دارد و آدم در آن زمان را از دست می‌دهد. پارک ملت مجموعه کاملی شامل شهربازی، میدان های ورزشی، کتابخانه و استخر شنا است.

این پارک همچنین بزرگترین چرخ و فلک خاورمیانه و هجدهمین چرخ و فلک بزرگ دنیا را در خود جای داده. در شرق پارک ملت، دریاچه بزرگی قرار گرفته و در غرب آن بزرگترین استخر روباز مشهد و زمین های چمن فوتبال و والیبال، تنیس و پیست اسکی و همچنین سالن تئاتر واقع شده است.

پارک جنگلی وکیل آباد

اگر دلتان بخواهد روزتان را در منطقه ای خوش آب و هوا بگذرانید، جایی با درختان کاج و چنار و رودخانه ای که در برخی از فصل های سال مثل بهار و تابستان آب خنکی در آن جاری است، به اضافه استخرها و پستی و بلندی هایی که می‌توان زیر سایه درختانش خستگی در کرد، ما بهتان پارک جنگلی وکیل آباد را پیشنهاد می‌کنیم.

پارک جنگلی وکیل آباد، از پارک های قدیمی مشهد است که شهربازی بزرگی به اسم کوهستان پارکشادی و تنها باغ وحش شهر مشهد را با انواع و اقسام حیوانات آبزی، خزندگان و پرندگان در خود جای داده. علاوه بر اینها باغ گیاه شناسی و رستوران و کافه نیز دارد و همه چیز برای خوشگذرانی فراهم است.

دهکده ییلاقی شاندیز

یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد، منطقه ییلاقی پدیده شاندیز است. شاندیز با آب و هوای خوشی که دارد، در ۳۸ کیلومتری غرب مشهد واقع شده. این منطقه ترکیبی است از رودخانه های متنوع، دره ها و درختان بلند چنار، سپیدار و ارغوان و صدای خوش پرندگانی مثل هد هد. این منظره را که به تابلوی نقاشی می‌ماند، باغ های انبوده و حیواناتی مثل گراز و گرگ تکمیل می‌کنند. شاندیز منطقه ای تفریحی است که فروشگاه های صنایع دستی و رستوران بزرگی به نام پدیده شاندیز نیز دارد که یکی از پیشنهادات همیشگی در سفر به مشهد است.

طرقبه

مشهد، ییلاقات خوش آب و هوای زیادی دارد ولی یکی از محبوب ترین ییلاقات آن، طرقبه است که تنها ۱۸ کیلومتر با مشهد فاصله دارد. آب و هوای لطیف، رودخانه، رستوران های متنوع، فروشگاه‌های سوغات، باغات میوه، مکان‌های تفریحی و تاریخی مثل  سد چالیدره، بند گلستان، دره ارغوان، دره داغستان و رودخانه دهبار که قلب این منطقه محسوب می‌شود از جمله دلایل این محبوبیت است. باید به همه اینها دیزی و ششلیک طرقبه را نیز اضافه کرد و از خیر خورشت فسنجان و راه رفتن در کوچه پس کوچه هایش هم نگذشت.

نیمه‌ اول سال وقت بهتری برای رفتن به این ییلاق است، پاییز زیبایی هم دارد، اما یکی از سردترین نقاط اطراف مشهد در زمستان است. همچنین دیدن از روستای سرسبز نغندر از توابع بخش طرقبه و در فاصله ۱۰ کیلومتری آن را نیز در برنامه تان بگنجانید که روستایی دیدنی است.

مجموعه تفریحی توریستی و گردشگری چالیدره

اگر به روستای طرقبه رفتید، دیدار از سد چالیدره را از یاد نبرید. چالیدره  یکی از دره های فرعی طرقبه است که امکان قایق سواری در سد و ماهیگیری برای گردشگران را فراهم می‌کند. در اطراف این سد چندین رستوران هم هست ولی پیشنهاد ما این است که غذا را در خانه درست کنید و در زیر یکی از آلاچیق های چالیدره بر بدن بزنید که عیشتان تکمیل شود. چالیدره دارای بانجی جامپینگ ، تله سیژ ، ترن کوهستان ، ماهیگیری ، قایق سواری ، کافی شاپ گردان ، شناور دریاچه ، تفریحات آبی نیز هست.

موزه نان

از دیگر جاهای دیدنی مشهد که اگر وقت مجال داد، دیدن آنها را نباید از دست داد موزه نان مشهد است.  نخستین موزه نان خاورمیانه که وسایل پختن نان مثل انواع آسیاب و انواع نان را در خود دارد.

موزه باغ نادری

موزه نادری شامل ادوات جنگی دوره نادرشاه، آرامگاه نادر و آرامگاه محمدتقی خان پسیان، سردار خراسان است.

ارامگاه فردوسی

آرامگاه حکیم ابولقاسم فردوسی در ۲۰ کیلومتری شمال مشهد و در منطقه توس و در باغی باصفا واقع شده. این آرامگاه که معماری آن الهام گرفته شده از معماری دوره هخامنشی است، موزه و کتابخانه توس از جاهای دیدنی این مجموعه است که سالانه یک میلیون نفر از عاشقان خالقان شاهنامه از آن بازدید میکنند.

حمام مهدی قلی بیک

حمام مهدی قلی بیک(یکی از امرای دوره تیموری) که به حمام شاه و حمام رضوی نیز معروف است، مجموعه ای از بخش‌های مختلف است و وسایل حمام در قدیم و گرمخانه، غرفه لوازم آرایش و غرفه حنابندان و.. است.

 پارک علمی پروفسور بازیما

این پارک پر از تجربه های متفاوت است، تجربه هایی مثل مریخ نوردی، ژیروسکوپ فضایی، آسمان نمای خورشیدی و آکادمی زیست شناسی و فضایی مفرح به خصوص برای کودکان و نوجوانان. ساعات بازدید از این پارک ۸ صبح تا ۲۲ است.

باغ ملی

این باغ وسط هیاهوی شهر قرار گرفته و  با داشتن درخت های بلند، آبنما و باغچه هایش جای باصفاییست. در این باغ تندیس‌هایی از مشاهیر شعر و ادب جای گرفته است.

باغ گیاه شناسی

مثل بیشتر شهرها، مشهد هم از داشتن باغ گیاه شناسی بی نصیب نیست. باغ گیاه شناسی این شهر شامل بخش هایی مثل باغ گل رز، قطعه آموزشی و نمایشی، مجموعه گیاهی منطقه رویشی ایران، مجموعه آربراتوم و سیستماتیک گیاهی، باغ میوه‌های بومی ایران، مجموعه گیاهی سوزنی برگان، مجموعه نمایشی باغ صخره‌ای و مجموعه نهالستان و گلخانه‌های تکثیری است.

مجموعه کوهسنگی

پارک کوهسنگی دومین پارک بزرگ (بعد از پارک ملت) مشهد است. این پارک در جنوب غربی مشهد و در انتهای خیابان کوهسنگی قرار گرفته است. پارک کوهسنگی در حاشیه کوه‌هایی مرتفع ایجاد شده و از قدیمی‌ترین روستاهای مشهد است.

شاه عباس صفوی در سن ۱۶ سالگی در این روستا تاج‌گذاری کرد. کوه سنگی از میان تفریحگاه‌های شهر مشهد از قدمت وشهرت بیشتری برخوردار است و یکی از زیباترین پارک‌های ساخته شده در ایران است. این پارک تلفیقی از آب، سنگ و سرسبزی و نور است. ساختمان موزه‌ بزرگ خراسان، با الگوبرداری از معماری کاخ کلات نادر، جلوه زیبایی به این مجموعه داده است.

در سال ۱۳۴۰ شمسی با گسترش شهر مشهد، کوهسنگی از طریق خیابانی وسیع و عریض و مشجر، موسوم به خیابان کوه سنگی، به بدنه اصلی شهر مشهد متصل شد. با طرح‌های توسعه شهر مشهد، پارک کوه سنگی به مجموعه‌ی تفریحی گردشگری تبدیل شد.

دیگ های دیزی سنگی

دیگ‌های سنگی یکی از پر خاصیت‌ترین سوغات و صنایع دستی شهر مشهد است که قدمت آن به ۱۴ قرن می‌رسد و متاسفانه با وجود فواید بسیارش در زندگی‌های امروزی به فراموشی سپرده شده است. این محصول که در زبان عامیانه به آن هرکاره می‌گویند، از سنگ‌های سیاهرنگ «سرپانتین» در دامنه کوهسنگی ساخته می‌شود که بالاتر معرفی شد. در عیون الاخبار الرضا شیخ صدوق از اباصلت هروی، یار نزدیک امام رضا (ع)، نقل شده است:

حضرت رضا (ع) چون به قریه سناباد رسید، به کوهی که مردم از سنگ آن برای تهیه غذای خود دیگ‌ها می‌ساختند تکیه داد و فرمود: پروردگارا این کوه را برای مردم نافع قرار بده و برکت را در آن و ظرف‌هایی که از آن تهیه می‌کنند زیاد فرما. سپس دستور داد، تا از آن کوه ظروفی برایش تهیه کردند. حضرت رضا (ع) دستور می‌دادند از آن پس مردم به تشویق آن حضرت از همان کوه ظرف‌هایی تهیه کردند که برکت ویژه‌ای نصیب آن شده بود.

مجموعه‌ها و پارک های تفریحی آبی

مشهد در کنار جاذبه‌های گردشگری و تاریخی پتانسیل‌های لازم برای راه‌اندازی و ایجاد سایت‌های مجهز ورزشی را در سطح مناسبی دارد. مشهد مکان‌های جالب و زیادی از ورزشگاه و زمین‌های بازی تا جاذبه‌های آبی سرپوشیده برای ورزش و تفریح دارد. مشهد در زمینه احداث پارک‌های آبی موقعیت بی‌نظیری در خاورمیانه دارد. یکی از جاذبه‌های ورزشی خاص در مشهد وجود پارک‌های آبی است که به دلیل سرپوشیده بودن امکان استفاده از آنها در تمام طول سال وجود دارد.

 پارک آبی ایرانیان، سرزمین موج‌های آبی، پارک ساحلی آفتاب و موج‌های خروشان از پارک‌های آبی مجهز است که طرفدارن بسیاری دارد.با توجه به زمان کم و بسیار بودن مکان ها و مجموعه های توریستی ورزشی و تفریحی به صورت تیتروار معرفی میگردد.

پارک طبیعی هفت حوض (دره هفت حوض)

باغ وحش وکیل‌آباد

بند گلستان

سد کارده

غار کارده

روستای مج

آرامگاه کلنل محمد تقی خان پسیان

مجتمع زیست خاور

بازار جنت مشهد

بازار رضا

بازار 17 شهریور

پروما

پاساژ پاژ

شهر غذا

رستوران های کریم

و بسیاری دیگر از مکان ها و موقعیت های گردشگری.

جانان گشت را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید

http://instagram.com/janangasht

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
  نفر این تور را پسندیده اند.