یزدگردی

۱۳۹۷ ۲۷ مهر

یزدگردی

جاذبه های گردشگری و تاریخی یزد زیباترین شهر خشتی جهان

شهر یزد” دومین شهر زیبای خشتی در جهان دارای جاذبه های گردشگری و تاریخی بسیاری است که به شهر بادگیرها و آتش و آفتاب نیز مشهور است.

شهرستان یزد در دره‌ای وسیع و خشک و محصور بین رشته کوه‌های شیرکوه و خرانق قـرار گـرفته اسـت.این شهر به «دارالعباده» ، «شهر بادگیرها» و «شهر دوچرخه‌ها» معروف است.

تعطیلات نوروز فرصت خوبی است برای سفر رفتن و دیدن جاذبه‌های داخلی کشور خودمان. برخی فکر می‌کنند در ایران جای دیدنی برای تفریح نیست و حتماً باید در تعطیلات به سفرهای خارجی رفت. غافل از اینکه ایران پر از جاذبه گردشی و تاریخی برای رفتن، دیدن و لذت بردن از تعطیلات است.

هر ساله تعداد زیادی گردشگر خارجی به ایران می‌آیند و مستقیم به شهرهای پر جاذبه و تاریخی می‌روند. زمانی که آن‌ها را در حال گشت زدن در میان آثار تاریخی خود می‌بینیم تازه پی می‌بریم که چه قدمت و ارزشی پشت هر یک از این بناها نهفته و ما بی تفاوت از کنارشان می‌گذریم.

هنوز هم دیر نشده می‌توانید تصمیم بگیرید و از امسال شروع کنید به ایران‌گردی. برای اولین سفر خود می‌توانید شهر یزد را انتخاب کنید. شهری که جاذبه‌های تاریخی و گردشی آن شما را به سوی خود می‌خواند.

یزد شهر بزرگی است و به دلیل معماری تاریخی ارزشمند و بافت سنتی دست نخورده‌اش در ۱۸ تیرماه سال ۱۳۹۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

حالا باهم سری می‌زنیم به این شهر تا بینیم چه دیدنی‌هایی دارد که توانسته شایسته ثبت جهانی باشد.

قدمت یزد

شهرستان یزد در دره‌ای وسیع و خشک و محصور بین رشته کوه‌های شیرکوه و خرانق قـرار گـرفته اسـت. این شهر به «دارالعباده» ، «شهر بادگیرها» و «شهر دوچرخه‌ها» معروف است. شعار معروف آن: «دیار قنات و قنوت و قناعت». شهر یزد یکی از کم بارش ترین شهرهای کشور است و میزان بارش باران به‌طور متوسط سالیانه تنها ۶۱/۲ میلی‌متر است.

برخی از جغرافی‌نگاران، تاریخ ساخت یزد را به یزدگرد اول، ساسانی نسبت می‌دهند. مردم یزد به زبان پارسی رایج با لهجه شیرین یزدی سخن می‌گویند و بسیاری از واژه‌ها و ترکیبات پارسی را در گویش خود حفظ کرده‌اند. معتقدان به آیین زرتشتی در میان خود به زبان بهدینی (گَورونی یا دری زرتشتی) سخن می‌گویند.

بیشتر مردم یزد مسلمان و شیعهٔ دوازده‌امامی هستند ولی گروه بزرگی از زرتشتیان ایران نیز در یزد ساکنند. به همین دلیل یکی از بزرگ‌ترین معابد زرتشتیان به نام پیر چک‌چک در چند کیلومتری یزد واقع شده است.

استان یزد را در ایران به عنوان استان مذهبی می‌شناسند که دلیل آن توجه مردم این دیار به مذهب و تلاش آن‌ها برای حفظ و پاسداشت مراسم دینی است. به همین دلیل هر ساله در ماه محرم مراسم گوناگون مذهبی  به‌ویژه مراسم نخل برداری اجرا می‌شود. (نخل نوعی سازهٔ چوبی است که نماد تابوت امام حسین (ع) محسوب می‌شود) اجرا می‌شود. از همین روست که در بخشی از سفرنامهٔ فرِد ریچاردز آمده است که «احساسات مذهبی مردم یزد خیلی جدی‌تر از اغلب شهرهای ایران است».

جاذبه های گردشگری و تاریخی زیبا در شهر یزد

یزد از جمله استانهای تاریخی و منحصر به فرد و یکی از زیباترین شهرهای خشتی دنیا است که با داشتن جاذبه های زیبا و کم نظیر، همه ساله گردشگران و مسافران زیادی را به سوی خود جلب می کند.

ویژگی های متنوع طبیعت استان برای گردشگران داخلی و خارجی جالب و جذاب است بطوری که طبیعت چند گونه و کاملا متفاوت، یکی از پرجاذبه ترین دیدنی های این استان به شمار می رود.

از یکسو پهنه های بیابان و تپه های ریگ روان و از دیگر سو و به فاصله نزدیک، ارتفاعات زیبای شیرکوه و ییلاقات سرسبز، دره ها و دامنه های آن و گوناکونی آب و هوا، از جلوه های جذاب برای تفریح و بهره مندی از طبیعت است.

شهر یزد القاب بسیاری را در طول تاریخ به دست آورده که هرکدام دارای بار معنایی بالایی است همچون:

«شهر بادگیرها»، «دارالعباده»، «دارالعلم و دارالعمل»، «حسینیه ایران»، «شهر دوچرخه ها»، «شهر شیرینی» ، «شهر قنات و قنوت و قناعت» و «شهر آتش و آفتاب».

دومین شهر تاریخی جهان، برترین جاذبه های گردشگری، تاریخی و میراث فرهنگی زیادی دارد که هر کدام از آنها می تواند به تنهایی جاذبه ای منحصر به فرد برای بازدید گردشگران و دوستداران میراث فرهنگی و تاریخ ایران و جهان باشد.

آتشکده (آتش ورهرام(


بنای فعلی آتشکده در سال 1313 خورشیدی با همت و کمک مالی زرتشتیان یزد و پارسیان هندوستان احداث گردیده است. ساختمان آتشکده با معماری زیبایی برگرفته از هنر معماری هخامنشیان در مرکز حیاطی بزرگ و سرسبز و بر بلندی قرار گرفته و برپیشانی عمارت نقش «فروهر» جلوه گر است.

اهمیت آتشکده به قدمت آتش درون آن است که گفته شده از حدود 1520سال پیش تاکنون فروزان مانده و حفاظت گردیده است.

«آتش ورهرام» درون مجری برنجی و در اتاقی مخصوص، در میان ساختمان آتشکده و در سطحی بالاتر از سطح زمین به دوراز باد و باران و تابش خورشید نگهداری می شود.

آب انبار شش بادگیری


آب انباری است قدیمی با شش بادگیر که در محله تپه یزد قرار گرفته است. این بنا دارای دو ورودی در شمال و جنوب و مخزن است و مخزن آب انبار گنبد تخم مرغی شکلی دارد.

این آب انبار 55 پله دارد که بین پله های 25 و 26 آن از بالا، یک هشتی با سنگ فرش آجری قرار دارد و طاق آب انبار بعد از هشتی شروع می شود. طاق ضربی خشتی با نمای آجری و سقف بزرگ مخزن آب از ویژگی های مهم این آب انبار است که در سال 1379 هجری قمری به سعی حاجی حسین میرالله ساخته شده است .

مجموعه امیر چقماق


امیر جلال الدین چقماق شامی در دوره تیموریان، از طرف شاهرخ به حکومت یزد منصوب گردید و با کمک همسرش فاطمه خاتون در این مکان میدان گاهی و در اطراف آن آب انبار، خانقاه، مدرسه، کاروانسرا، چاه آب، بازار و از همه مهم تر مسجد امیر چقماق را بنا نهاد.

این مسجد دارای گنبدی عظیم و صفه ای عالی و دو شبستان زمستانی و تابستانی است. محراب مسجد دارای سنگ مرمرین زیبایی است که اطراف آن نقش گردیده است.باغ دولت آباد


محمد تقی خان مشهور به خان بزرگ که سر سلسله خان های یزد در زمان زندیه بود ابتدا قناتی با نام دولت آباد بوجود آورد پس از آن، عمارت «باغ دولت آباد» را در امتداد آن احداث کرد. این ساختمان، محل اقامت این حاکم مقتدر نیز بوده است.

این بنا مجموعه ای از چندین عمارت شامل:هشتی و بادگیر، بهشت آیین، تالار آیینه، سردر اصلی و سردر جنوبی است. فضای سبز این باغ شامل درختان کاج، سرو، گل سرخ محمدی، درختان میوه به خصوص انگور واناراست. چشمگیر ترین ویژگی این بنا بادگیر 33.8 متری آن است که بلندترین بادگیر جهان محسوب می شود.

مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر(


مدرسه ضیائیه معروف به زندان اسکندر از آثار «مولانا ضیاء الدین حسین رضی» است که در سال 631 قمری آن را بنیان نهاد و بنای آن در سال 705 قمری توسط پسرانش به اتمام رسید.

 

شبستان مدرسه دارای محراب است و در اطراف مدرسه، رواق هایی ساخته شده است. گنبد خشتی این بنا با تزئینات گچبری و نقاشی آبرنگ بر بلندای این ساختمان خود نمایی می کند که نمونه ای از معماری دوره مغول در ایران است.

خانه لاری ها

تاریخ بنای این خانه تاریخی متعلق به دوره قاجار است و در محله خهادان شهرستان یزد قرار دارد. ساختمان خانه لاری ها با توجه به سبک کلی منزل اعبانی دوره خود ساخته شده، یعنی خانه ای است با دو قسمت اندرونی و بیرونی، حیاط در مرکز و قسمت های شمالی به عنوان زمستانه و از قسمت جنوبی به عنوان تابستانه استفاده می شود که شامل تالار و بادگیر است.

از ضلع شرقی که شمال اتاق آیینه، مطبخ، سرداب و سایر فضاها است به عنوان پاییزه و از ضلع غربی به عنوان بهار خواب استفاده می شود. این خانه اکنون موزه اسناد و مدارک است.نارین قلعه (نارنج قلعه)


این بنا در زبان عامه به نارنج قلعه معروف است یکی از مهمترین آثار تاریخی پیش از اسلام استان محسوب می شود. این دژ قدیمی که برفراز تپه مشرف بر شهر میبد احداث شده، تمامی بنای آن از خشت و گل ساخته شده و معماری آن به شکل مطبق است.

تقریبا در 5 مرحله ساخته شده است. قدیمی ترین بخش بنا فضاهایی هستند که در دل زمین کنده شده اند و درگویش محلی به آنها «بوکن» گفته می شود و پایین ترین بخش آن را تشکیل می دهند.

چاپارخانه میبد 


پیشینه چاپارخانه در ایران به دوره هخامنشیان می رسد. از این مراکز به عنوان ایستگاه های مبادلات نامه ای استفاده می شده است.

 وظیفه چاپارخانه ها نگهداری و تیمار تعدادی اسب تیزرو و پیک تازه نفس جهت ارسال و مبادله سریع نامه ها و امانت های مهم بوده است. از این رو چاپارخانه ها به صورت قلعه ساخته شده اند تا دفاع و حفاظت از آن میسر باشد.

ییلاق های میان کوه


ییلاق های میان کوه در شهرستان تفت قرار دارند. «ده بالا» معروف ترین وخوش آب وهوا ترین ییلاق یزد درین منطقه است. «طزر جان» روستای ییلاقی دیگری در مجاورت روستای ده بالا است.

که مسجد جامع آن از اهمیت خاصی برخوردار است. دره های سرسبز، بنادک سادات، باقی آبادریا، فخر آباد ثانی آباد،… از دیگر ییلاق های مهم این منطقه است.

مسجد جامع فهرج


روستای فهرج در 25 کیلومتری جنوب شرقی یزد و در کنار راه اصلی یزد- بافق قرار دارد. از آثار تاریخی این روستا به یک قلعه باستانی، آب انبار قدیمی، مجموعه شهدا و مسجد جامع می توان اشاره کرد.

مسجد جامع فهرج از بنای قدیمی و کم نظیر فرهنگ و تمدن اسلامی است که متعلق به نیمه اول قرن اول هجری است.

این بنا قدیمی ترین مسجدی است که در ایران و شاید در دنیا بدون هیچگونه پیرایه ای دست نخورده باقی مانده است. وجود شبستانی رو به قبله با هشت ستون، مناره گلی نه چندان بلند که راه پلکان بام مسجد از داخل این مناره به بام و سپس به بالای مناره منتهی می شود و استفاده از خشت و گل در ساخت آن از ویژگی های این بنا محسوب می شود.یخچال خشتی میبد


این یخچال با قدمتی که به پیش از دوره قاجار می رسد یکی از معدود یخچال های به جای مانده در استان یزد است که از خشت و گل ساخته شده است. بخش های عمده این بنای باشکوه عبارتند از:دیوارهای سایه انداز حوض یخ بند مخزن یخچال و گنبد.

دیوارهای شرقی و غربی و جنوبی آن در زمستان سایه سار سردی در محوطه شمالی یخچال فراهم می ساخته که در شب های چله با انداختن آب قنات به حوض پهناور و کم عمق آن محوطه و تکرار این کار در شب های متوالی قطعات بزرگ یخ ساخته می شده و پس از شکسته شدن به مخزن یخ در زیر گنبد یخچال منتقل می گردیده است. گنبد خشتی بزرگ یخ های انباشته را نگه می داشته که در تابستان از آن برای استفاده کاروانیان و مردم بهره برداری می کردند.

ییلاق پشت کوه


منطقه «پشت کوه» بین «نیر» و «گاریزات» در جنوب سلسله جبال شیرکوه قرار دارد و از سه طرف محاصره ودر میان دره ای از سنگلاخ واقع شده است. بخش دیگر آن جلگه بنادک دیزه، سخوید، شواز، بیداخوید و… از جمله ییلاق های این منطقه است.

ییلاق های پیش کوه


این منطقه بخش بزرگی از آبادی های رشته جبال یزد را در برگرفته و میان ندوشن، دهشیر و تفت قرار دارد. از جمله ییلاق های آن نصر آباد، مزرعه آخوند، علی آباد، شاهد آباد، شریف آباد، صادق آباد و سانیچ است.


غار شگفت یزدان


این غار باستانی در نزدیکی عقدا قرار دارد واز غارهای مقدس زرتشتیان است.ر اه ورودی غار صعب ودشوار است اما در داخل غار محوطه وسیعی است که گنجایش هزاران نفر را دارد. چندین حوض کوچک وبزرگ و آثاری از ساختمان در آن دیده می شود. در غار خاکستر زیادی به چشم می خورد ونشان دهنده آن است که سال های متمادی آتش مقدس را در این غارها محافظت می کردند.

روستاهای یزد

اگر بخواهید به اطراف یزد بروید و ببینید در دل روستاهای آنجا چه می‌گذرد یکی از نزدیک‌ترین و زیباترین روستاها طزرجان است که به نام ده بالا و ده پایین هم معروف است. این روستا مساحت زیادی ندارد و انتهای آن به شیرکوه می‌رسد و نمادی از طراوت و آب و زندگی در دل کویر است.این روستا در تابستان و بهار پر از درخت و شکوفه و گل است ،چیزی که در دل کویر به سختی پیدا می‌شود.

«ده بالا» معروف‌ترین و خوش آب وهواترین ییلاق یزد در این منطقه است. «طزر جان» روستای ییلاقی در مجاورت روستای ده بالا است و که مسجد جامع آن از اهمیت خاصی برخوردار است. دره‌های سرسبز، بنادک سادات، باقی آبادریا، فخر آباد ثانی آباد،… از دیگر ییلاق‌های مهم این منطقه است.

روستای طزرجان مردمانی خونگرم و دیندار هستند و نخل معروف محرم در همین روستا بلند می‌شود. خانه‌های مردم همه از خشت و گل و به شیوه سنتی ساخته شده و تعداد اندکی سازه‌های شهری در میان بافت یک دست روستایی سربرآورده اند.  یک شب اقامت در این روستا در دل کویر برایتان خاطره خوبی خواهد بود. به ویژه آنکه در ابتدای ورودی این ده هتلی برای اقامت مسافران احداث شده است.

در خود یزد برای تماشای آثار باستانی بهتر است برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید تا در شهر سرگردان نشوید.تعدادی از این آثار باستانی دیدنی را کوتاه برایتان معرفی می‌کنیم.

آتشکده یزد

محل نگهداری آتش مقدس زرتشتی در شهر یزد و نیایشگاه زرتشتیان ساکن در این شهر است. ورود به این نیایشگاه برای نیایش کنندگان با آدابی همراه است، از جمله پاکیزگی زنان و مردان. مردان باید برای ورود با کلاه سفید و زنان با روسری سفید و لباس رنگ روشن و بدون کفش وارد بشوند.

آتش مقدس درون مجمر بزرگی از جنس برنز است و شخصی به اسم «هیربد» مسئول روشن نگه‌داشتن این آتش است. دیدن این آتش که همیشه فروزان است از پشت دیوار شیشه‌ای ممکن است. آتشی که درون این آتشکده می‌سوزد، بیشتر از ۱۵۰۰ سال است که روشن مانده است.

باغ دولت آباد یزد

این باغ فوق‌العاده زیبا، ۲۶۰-۲۷۰ سال پیش به دستور محمد تقی خان بافقی ساخته شده و یادگاری از دوران افشاریه و زندیه است. در اکثر اتاق‌های باغ حوضی قرار دارد و بادگیر معروف هم در یکی از همین اتاق‌ها است، این بادگیر با ارتفاع ۳۳ متری‌اش، از بلندترین بادگیرهای دنیاست و می‌تواند به خوبی کولر اطراف را خنک کند.

موزه آب یزد

از جالب‌ترین مکان‌های دیدنی در یزد که شهری کویری است موزه آب است. در این شهر به خصوص در قدیم آب مثل یک نعمت گران‌بها ارزش داشت. این موزه در یکی از ارزشمندترین آثار معماری سنتی یزد یعنی خانه کلاهدوزها که در سمت شمالی میدان امیرچخماق یزد جای دارد ساخته شده است.

پنج طبقه بودن و گذشتن یک رشته کاریز صدها ساله از میان این خانه تاریخی، ویژگی خاص این بناست و در پشت بام این خانه چاهی وجود دارد که با چرخ چاه از آن آب می کشیدند و آب انبار خانه که در طبقه همکف است را پر می‌کنند. ساختمان این بنا ۷۲۰ مترمربع است و در سال ۱۲۶۶ به دستور حاج علی اکبر کلاهدوز که تاجر معروفی بوده ساخته شده است. در گذشته دو قنات رحیم آباد و زارچ از زیر این خانه عبور می‌کردند و هنوز هم قنات دو هزار ساله زارچ در زیر این خانه در جریان است.

میدان امیر چخماق

این مجموعه شامل تکیه امیر چخماق، مسجد میرچخماق و یک آب انبار بزرگ است.مسجد میر چخماق که در یزد به مسجد جامع نو هم معروف است در دوره تیموریان به همت امیر جلال الدین چخماق شامی حاکم یزد ساخته شده است.

دور تا دور این مداین و استخر آب آن مغازه‌های سنتی و در واقع بازار یزد است که برای خرید می‌توانید به آنجا سر بزنید و حتماً دست خالی برنمی‌گردید.

دخمه زرتشتیان یزد

یکی از این مکان‌های مهم زرتشتیان دخمه نام دارد. یک دخمه معروف در یزد قرار دارد به اسم گلستان که قطر دهانه آن ۲۵ متر و ارتفاعش از سطح تپه ۶ متر است .دخمه محلی است که زرتشتیان امواتشان را بر اساس اصول فرهنگ و مذهبشان درون آن قرار می‌دادند. این رسم تا حدود ۴۰ سال پیش هم اجرا می‌شد.

در ساخت دخمه اصولی رعایت شده که جالب است، مثل کوبیدن ۴ میخ بزرگ، ۳۶ میخ متوسط و ۲۶۰ میخ کوچک به زمین و اینکه صد نخ پنبه‌ای رو به‌صورت یک بند درست می‌کردند و سه بار دور میخ‌های کوبیده شده می‌پیچند.این مکان هم اکنون غیرقابل استفاده است و فقط نمای بیرونی آن جنبه تاریخی و گردشگری دارد.

مسجد جامع یزد

به شیوه یک ایوان در دل کویرساخته شده که حدود ۱۰۰ سال و در سه دوره بنا شده است. پایه‌های اصلی مسجد را ساسانیان و بنای فعلی مسجد، از لحاظ شیوه معماری متعلق به دو دوره موسوم به آذری است.بنای گنبد خانه متعلق به دوره ایلخانی و سر در رفیع مسجد متعلق به زمان شاهرخ و دوره تیموری است. این بنا از لحاظ خوابیدگی گنبد، سردر رفیع و بلند و همچنین کاشی‌کاری زیبا و منحصربه فرد، شهرت دارد و فوق العاده زیباست.

خانه تهرانی‌های (فهادان) یزد

این خانه را در حدود صد و پنجاه تا دویست سال پیش آقا شیخ مهدی عرب بنیان کرد. خانواده او بعدها لقب تهرانی‌ها را گرفتند و از آن زمان این خانه به خانه تهرانی‌ها شهرت یافت. بنا از یک بخش اصلی و یک بخش خدماتی تشکیل شده است. بخش اصلی آن عبارت است از حیاطی مستطیل شکل که با فضاهایی بسته با ارتفاع معادل دو طبقه محصور شده است.این خانه تاریخی زیبا جزئی از هتل موزه فهادان است.

 

بقعه دوازده امام یزد

نشانه بقعه دوازده امام، یک گنبد تنها نزدیک حسینیه محله فهادان است، که از سال ۴۲۹ هجری باقی مانده و به عنوان قدیمی ترین بنای یزد شناخته می‌شود. این بقعه که قدمتش به دوران سلجوقی می‌رسد، از قدیمی‌ترین بناهای موجود در یزد است که به خاطر سبک بنا و نقش و نگار و کتیبه کوفی رنگی‌اش ارزش زیادی دارد.کتیبه رنگی روی دیوار گچی بقعه، نشان می‌دهد که گنبد به دستور دو نفر به اسم ابویعقوب اسحق و ابو مسعود بهشتی ساخته شده که بنا به روایتی از سرهنگان دستگاه حکومت علاءالدوله بودند.

آب‌انبار شش بادگیری یزد

آب انباری است قدیمی با شش بادگیر که در محله تپه یزد قرار گرفته است. این بنا دارای دو ورودی در شمال و جنوب و مخزن است و مخزن آب انبار گنبد تخم‌مرغی شکلی دارد.این آب‌انبار ۵۵ پله دارد که بین پله‌های ۲۵ و ۲۶ آن از بالا، یک هشتی با سنگ‌فرش آجری قرار دارد و طاق آب‌انبار بعد از هشتی شروع می‌شود. طاق ضربی خشتی با نمای آجری و سقف بزرگ مخزن آب از ویژگی‌های مهم این آب‌انبار است که در سال ۱۳۷۹ هجری قمری به سعی حاجی حسین میرالله ساخته شده است .

یخچال خشتی میبد یزد

البته این بنا کمی دورتر از یزد و در میبد واقع شده اما برای دیدن آن باید وقت گذاشت و حتماً به میبد رفت.این یخچال با قدمتی که به پیش از دوره قاجار می‌رسد یکی از معدود یخچال‌های به جای مانده در استان یزد است که از خشت و گل ساخته شده است. بخش‌های عمده این بنای باشکوه عبارت‌اند از: دیوارهای سایه‌انداز حوض یخ‌بند مخزن یخچال و گنبد.

میدان مارکار یا ساعت یزد

قدیمی‌ترین و اولین ساعت شهری در ایران در میدانی نصب شده که به وقت الساعت معروف است. این ساعت ساخته فردی به نام ابوبکر است که در شهر یزد ساعت ساز بوده است.این ساعت در سال ۷۲۵ هجری قمری در مدرسه رکنیه، کنار مسجد جامع یزد نصب شده است. این مکان بعدها به نام میدان وقت الساعت معروف شده است.

معماری برج ساعت یزد دارای قاعده خاصی است که در بناهای یزدی به وفور دیده می‌شود. میدان ساعت دارای مجموعه‌ای است که تشکیل شده از یک میدان با پلانی مربع شکل و حسینیه، آب انبار و ساباط قدیمی است. در این میدان مراسم عزاداری و جشن برگزار می‌شود، این میدان در سال ۱۳۷۸ به ثبت آثار ملی رسیده است.جالب اینجاست که همان زمان اعلام کردند که این ساعت از نظر جغرافیایی در وسط‌ترین نقطه ایران قرار دارد.

این‌ها تنها گوشه‌ای از دیدنی‌های یزد است.در کنار همه این‌ها آثار زیبای دیگری مثل بازارهای متعدد،خانه مرتاض،غار پرویز،کنیسه ملا آقا بابا،موزه وزیری ،خانه محمودی،امامزاده سید گل سرخ و...برای دیدن وجود دارند.از طرف دیگر خوردنی‌های یزد انواع شیرینی‌های سنتی است که از جمله مهم‌ترین سوغاتی‌های این شهر است

باجانان گشت همراه باشید

اینستاگرام جانان گشت

یزدگردی - اینستاکرام جانان گشت

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
0 دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
0  نفر این تور را پسندیده اند.