سفر به مالزی

۱۳۹۷ ۱۲ آذر

سفر به مالزی  Malaysia

مقاله ای کامل و کوتاه از جاذبه های گردشگری مالزی

مالزی در یک نگاه

    نام رسمی: مالیژیا، مالزیا (Malaysia)

    نام محلی : مالزیا

    نام پیشین: مالایا (Malaya) یعنی سرزمین مالایی

    پایتخت: کوالالامپور (Kuala Lumpur)،پایتخت اداری این کشور شهر پوترا جایا (Putra Jaya) است.

    نوع حکومت: مشروطه، حکومت سلطنتی فدرالی با دو مجلس قانون گذاری

    رئيس حکومت: پادشاه (هر یک از سیزده استان مالزی، یک سلطان دارد.)

    رئیس دولت: نخست وزیر نحوه ی اداره ی کشور: فدرال (شامل ۱۳ ایالت و دو منطقه ی فدرال)

    تاریخ استقلال: ۳۱ اوت ۱۹۵۷

ایالت های مالزی

درباره مالزی یازده ایالت غربی این کشور که هر کدام حکومت داخلی نیمه مستقلی دارند، عبارتند از:

جوهر

نگری سمبیلان

ملاکا

پاهانگ

ترنگانو

کلانتان

پراک

پرلیس

پنانگ

کراح

سلانگور

دو منطقه فدرال پوتراجایا و کوالالامپور نیز در این بخش واقع اند.

زبان کشور مالزی

درباره مالزی و زبان رسمی این کشور میتوان به ,زبان مالایو (Malayu) یا،باهاسامالزیا (Bahasa Malaysia) اشاره کرد.که در سیستم آموزشی و کلیه مکاتبات کشور از آن استفاده می شود، زبان انگلیسی نیز که از زمان سلطه انگلیسی ها در زمان مالزی رواج داشته است به صورت گسترده در محاورات و نیز برای برقراری ارتباط بین نژادهای مختلف در سراسر مالزی به کار می رود. زبان انگلیسی که مردم مالزی صحبت می کنند، به زبان مانگلیش (Manglish) (انگلیسی مالایی) معروف است که ترکیبی از لهجه های محلی با زبان انگلیسی است. نکته ی قابل ذکر، آنکه در مالزی، بسیاری از کلمات انگلیسی با املایی متفاوت از آنچه متداول است، نوشته می شود.سایر زبان ها مانند ماندارین(زبان چینی رسمی),پنجابی(هند و اروپایی) و تامیل نیز در مالزی متداول است.زبان هایی که در مدارس مالزی آموزش می دهند,شامل زبان باهاسامالزیا(Bahasa Malaysia)،انگلیسی،چینی یا تامیل است که بستگی به موقعیت مرکز آموزشی دارد; اما آموزش زبان مالایی و انگلیسی در تمام مدارس،اجباری است.

تعطیلات ملی مالزی

در جامعه ی چند نژادی و چند مذهبی مالزی، تعطیلات متعددی وجود دارد . درباره مالزی و تعطیلات این کشور به صورت ذیل می باشد :

سال نوی چینی ها: (معمولاً در ماه ژانویه / فوریه)

عید پاک: این روز در مالزی شرقی، تعطیل رسمی است.( ماه مارس / آوریل)

روز وساک : در اغلب ایالت های مالزی، تعطیل رسمی است. (در ماه آوریل/می)

میلاد پیامبر اکرم (ص): تا جشن چراغ ها(ماه جولای/ آگوست) در اکثر ایالت های مالزی تعطیل است.

روز ملی (۳۱ اوت): در این روز – که تعطیل رسمی است-شهروندان بی بضاعت هدایایی دریافت می کنند و جشن ها و نمایشگاه های مختلفی برگزار می شود که به آن، روز مرد کا(Merdeka Day) نیز میگویند که به معنی روز استقلال است.

عید فطر

عید قربان

اول ماه محرم (سال نوی قمری اسلامی)

 آقا کریسمس (۲۵ دسامبر): سال روز تولد حضرت مسیح

روز تولد پادشاه(اولین شنبه ژوئن): که در مراسمی که به این مناسبت برگزار می شود، افراد برجسته، القاب و هدایایی از او دریافت می کنند.

روز تولد حاکم هر ایالت، در همان ایالت تعطیل عمومی است.

روز کارگر

جشن های مالزی

گفتنی درباره مالزی و جشن های مالزی بسیار است. جشن های سنتی چهار گروه اصلی، اقوام مالایو، چینی ها، هندی ها و قبایل محلی (قومی) مالزی شرقی-که جمعیت مالزی را تشکیل می دهند- بخش مهمی از میراث فرهنگی غنی مالزی به حساب می آیند. اغلب این جشن ها جنبه ی مذهبی دارند؛ اما در مالزی، رسم بر این است که همه ی مردم، بدون در نظر گرفتن نژاد یا مذهب، در تمام جشن های مهم شرکت کنند.

جشن های اسلامی مالزی

درباره مالزی و جشن های اسلامی در مالزی سه جشن بسیار مهم وجود دارد:

میلاد پیامبر اکرم (ص):

در این روز – که تعطیل رسمی است – در اکثر شهرها مراسم ویژه ای برگزار می شود که شامل راهپیمایی به رهبری پادشاه و برنامه ی قرائت قرآن است.

عید قربان:

این جشن اسلامی که به زبان مالایو، هری رایا حاجی (Hilari Raya Haji) گفته می شود، نشان دهنده ی به پایان رسیدن سفر حج است

عید فطر:

این عید به زبان مردم مالزی، هری رایا پواسا (Hari Raya PuaSa) خوانده می شود. بزرگان مذهبی با رؤیت هلال ماه نو، به پایان رسیدن ماه مبارک رمضان را به مسلمانان اعلام می کنند. مسلمانان با شادمانی به استقبال این عید بزرگ می روند و مراسم نماز عید را در این روزکه تعطیل رسمی است – به طور دسته جمعی در مساجد برگزار می کنند. مردم، هفت روز قبل از عید، خانه های خود را کاملاً تمیز کرده و با چراغ های رنگی تزیین می کنند. این کار برای «خوش آمد گویی به فرشتگان» است؛ زیرا آنها عقیده دارند که فرشتگان در این مدت به زمین می آیند. در روز عید فطر، پادشاه و نخست وزیر با مردم، دیدار می کنند و از مردم پذیرایی می شود.

جشن های اعیاد در مالزی، روزهای طولانی با مراسم مختلف ادامه دارد؛ به طور مثال، جشن ها و مراسم عید فطر تا یک ماه ادامه دارد.

جشن های بودایی مالزی

مهم ترین جشن بوداییان، روز وساک نام دارد و در ماه می یا جون (اردیبهشت یا خرداد) برگزار می شود.

در این روز،تولد بودارا جشن می گیرند.این روز در اغلب ایالت های مالزی، تعطیل رسمی است.جشن هنگام سپیده دم آغاز می شود و بودایی ها در معبد عبادت می کنند.راهبان با رداهای زرد مایل به نارنجی، دعاها و موعظات بودا را یک صدا می خوانند. در این روز، خیرات کردن، مثلا غذدادادن به نیازمندان و اهدای نذورات به معابد، انجام می شود.این مراسم با حضور بودایی های شمع به دست، بسیار باشکوه است.

سال نوی چینی:

مهمترین جشن چینی ها محسوب می شود و در اولین روز نخستین ماه از تقویم چینی (که معمولا در ماه ژانویه یا فوریه است) برگزار می شود. چینی ها قبل از فرا رسیدن این روز بزرگ، خانه های خود را تمیز و رنگ می کنند. طی سه روز اول عید که به دوره ی پذیرایی از مهمان (Open-house) معروف است، چینی ها به دید و بازدید یکدیگر می روند و در خانه ی آنها به روی دوستانشان، از هر نژاد یا مذهبی، باز است. مراسم سال نوی چینی ها پانزده روز طول می کشد. در اکثر ایالت های مالزی، به خاطر فرا رسیدن سال نوی چینی، دو روز را تعطیل رسمی اعلام می کنند.

چینگ مینگ(Ching Ming):

یا جشن مقبره، در پایان ماه دوم سال قمری از تقویم چینی برگزار می شود. در این روز، چینی ها با تمیز کردن مقبره ها احترام خود را به اجداد متوفی خود نشان میدهند.

جشن کیک ماه (Moon Cake):

یا جشن نیمه ی پاییز، یکی دیگر از مراسم تماشایی مالزی است که در پانزدهمین روز ماه هشتم از تقویم چینی (در سپتامبر) برگزار می شود. در این جشن، کیک هایی به شکل قرص ماه درست میکنند و به دیگران هدیه می دهند و در شب آن روز، کودکان با خود فانوس های کاغذی رنگی حمل می کنند. این جشن، اهمیت تاریخی دارد؛ زیرانشان دهندهی، قیام موفقیتآمیز چینی ها علیه سرداران ظالم مغول در قرن چهاردهم در چین است. در آن زمان پیام های سری را درون کیک های ماه پنهان می کردند تا از این طریق، توطئه ی مغول ها را به دیگران اطلاع دهند و از فانوس ها برای علامت دادن از بالای تپه استفاده می کرده اند.

جشن های هندوهای مالزی

درباره مالزی و جشن هندو ها می توان به دو جشن مهم در میان هندیان کشور مالزی اشاره کرد که با آدابی خاص و شکوه فراوان برگزار می شود؛ یکی از این جشن ها دی والی یا دی پاوالی، (جشن چراغ ها) نام دارد که در ماه کارتیک (ماه هندوها)، (اکتبر یا نوامبر) برگزار می شود. این روز که در اکثر ایالت ها تعطیل است، با دعا و دید و بازدید شروع می شود و هندوها خانه های خود را در هنگام شب با چراغ های روغنی روشن می کنند و با این کار به کاکشمی، الهه ی ثروت، خوش آمد می گویند. این جشن، نماد پیروزی اساطیری (افسانه ای) لرد کریشنا(LOrd Krishna) بر پادشاه اهریمنی، ناراکاسورا(NarakaSura) است. تایپوسام(ThaipuSam) یکی دیگر از جشن های مذهبی هندوهاست که در ماه تای،(ژانویه یا فوریه) برگزار می شود. در این روز، تولد لرد سابرامانیام  معروف است جشن می گیرند. در این جشن، شرکت کنندگان، قاب های چوبی مزین به گل و پر طاووس حمل می کنند.

جشن های مربوط به برداشت محصول در مالزی شرقی: هر سال، در ماه می جشن های شکرگزاری را که به خدایان برنج اختصاص دارد، اقوام کادازان در ایالت صباح و قبایل ایبان در ساراواک برگزار می کنند. آقا جشن گاوائی دایاکت (Gawai Dayak) یکی از جشن های سنتی دایاک ها است که در ایالت های صباح و ساراواک، در اول ماه ژوئن، آغاز سال نوی خود را جشن می گیرند.

جشن کادازان (Kadazan):

کادازان ها هر سال در طول ماه می، جشن برداشت محصول را برگزاری می کنند که با رقص سنتی خاصی به نام «سومازلئو»همراه است.

جواهرات و لوازم زینتی مالزی

زینت آلات رایج در مالزی، شامل اجناس چرمی، گردنبندهای مروارید، خلخال، دستبند، النگوهایی که با مهره های رنگی درست شده اند، کلاه، کیف یا کیسه های تزیینی کوچک سنگ دوزی و منجوق دوزی و مانند آنها می باشد. جواهرات طلا و نقره ی ظریف و زیبایی که با سنگ های قیمتی تزیین شده اند نیز چشم هر بیننده ای را خیره می کنند.

ظروف سفالی مالزی

ظروف سفالی معروف مالزی، ظرف هایی با طراحی سنتی، ظروف سفالی چینی با طرح اژدها و ظروفی با طرح ها و نقاشی های زیباست متعلق به ایالت ساراواک. ظروف سفالی جدید، شامل انواع گلدان، مجسمه، لوازم آشپزخانه و سایر ظروف تزیینی است.

لابوسایونگ Labu Sayon:

کوزه ای سفالی، شبیه کدو حلوایی است که معمولا برای نگهداری آب از آن استفاده می کرده اند و استفاده از آن در ایالت پراک، رایج است.

بلانگا Belanga:

ظرفی گرد با لبه ی پهن است که اغلب برای پختن خوراک کاری از آن استفاده می کنند. مردم مالزی معتقدند که کف گرد ظرف، حرارت را به طور یک نواخت پخش می کند.

ترنانگ Terenang:

کوزه ای گوشه دار (زاویه دار) که در ایالت های پاهانگ و ترنگانو از آن برای نگهداری آب استفاده می کنند. گردن کوزه به شکل مقعر و بدنه ی آن، محدب و برجسته است

صنایع دستی چوبی مالزی

کشور مالزی به خاطر برخورداری از جنگل های استوایی، صنایع دستی چوبی بی نظیری دارد. از روزگاران کهن، مردم مالزی خانه ها را با الواری می ساخته اند که با دست و به طور ماهرانه ای می تراشیده اند. امروزه در میان وسایل تزیینی منزل مردم مالزی، صنایع دستی چوبی زیبایی به چشم میخورد که برخی از آنها عبارتند از: قاب های چوبی کنده کاری شده به سبک مالایی قدیم، مخصوصی دیوار، در و پنجره، دسته های خنجر، ظروف و جعبه های حکاکی شده ی چینی، مجسمه هایی عجیب و استثنایی از مردم اورنگ اصلی، عصاهای کنده کاری شده، ظروف آشپزخانه و وسایل چوبی و معطر حکاکی شده.

صنایع دستی فلزی مالزی

اشیای برنجی و برنزی در مالزی، از قدیم رایج بود و در حال حاضر نیز استفاده می شود. در اواخر قرن نوزدهم، با کشف معادن فلز قلع در مالزی، آلیاژ پیوتر(PeWiter) به طور روزافزون رایج شد. صنایع دستی فلزی مالزی، شامل وسایل تزیینی، گلدان، کتری، ظروف آشپزخانه، مسینی، کاسه، شمعدان، آتشدان برای دود کردن عود و عنبر، ابزار گلابگیری، تیغه ی چاقو، چراغ و زنگوله های بادی یا بادزنگ است.

صنایع دستی حصیربافی مالزی

هنر حصیربافی مالزی، همه را به شگفتی وا می دارد. در این کشور، الیاف گیاهان محلی و نی خیزران، راتان (Rattan) و نیز برگهای درخت نخل را کلاف می کنند؛ می تابند و می بافند و از آنها وسایلی مثل کیف و سبد، کلاه، حصیر یا زیرانداز، توپ سپک راگا (Sepak Raga) یا سپک تاکرا (Sepak Takraw) درست می کنند. تودانگ ساجی (Tudung Saji)، یکی از کارهای دستی اقوام با جائو (Bajau) در کوتا بلود(Kota Belud) است که آن را با برگ های نوعی درخت کاج درست می کنند و روکشی سنتی برای نگهداری موادغذایی است.

صنایع دستی سرگرم کننده مالزی

کارهای دستی سنتی که برای سرگرمی به کار می روند، درباره مالزی و صنایع دستی سرگرم کننده مالزی شامل: فرفره، بادبادک و عروسک های مخصوص نمایش های مختلف است. هنرمندانی ماهر، با دقت و حوصله این وسایل را تولید می کنند.

صنایع دستی مالزی

صنایع دستی، یکی از پدیده های قدیمی و اصیل است که با وجود صنایع ماشینی و مدرن، هنوز جایگاه پر ارزش خود را در میان مردم حفظ کرده است و همگام با تکنولوژی مدرن رشد میکند. صنایع دستی متنوع و زیبای مالزی، شامل عتیقه های اصل و نفیس و کارهای دستی جدید و بی نظیر است. اغلب صنعتگران این کشور، مسلمان هستند؛ به همین دلیل، دین اسلام تا حد زیادی بر طرح های صنایع دستی مالزی تأثیر گذاشته است. در این کشور، دین اسلام، کشیدن تصویر انسان را در کارهای هنری ممنوع کرده است؛ بنابراین، اغلب طرح ها مربوط به عناصر طبیعت است؛ مثلاً برگ ها، ساقه های به هم پیچیده ی درختان مو، گل ها و حیوانات، به ویژه پرندگان.برخی از صنایع دستی مهم مالزی، عبارتند از: صنعت پارچه بافی سنتی مالزی با طرح های زیبا و رنگارنگ در سراسر دنیا طرفداران بسیار دارد. این پارچه ها انواع گوناگونی دارند؛ مثل باتیک، سونکت، پواکومبو و تکات. از این پارچه ها برای دوختن سارونگ (Sarong) نوعی لباس محلی مردم مالزی – کلاه، روسری، کفش، روتختی، رومیزی، کیف و مانند آنها استفاده می کنند.

پایتخت غذای خیابانی

ایالت پنانگ و مرکز آن شهر جورج تاون، یکی از بهترین مکان های آسیا برای تجربه غذای خیابانی به شمار می رود. شما می توانید با قدم زدن در خیابان ها غرفه هایی را مشاهده کنید که انواع و اقسام خوراکی ها مانند نودل های تند، سمبوسه و کِندُل (دسری که از عصاره نارگیل و ژله درست می شود) را به فروش می رسانند.

گردشگری غذای پنانگ تا حد زیادی تحت تاثیر «Baba-Nyonya» قرار دارد.؛ گروه مهاجری که غذاهای چینی، تایلندی و دیگر کشورهای آسیایی را با یکدیگر ترکیب کرده اند. «asam laksa» نام غذای مشهور آن هاست که از ترکیب برنج، سوپ ماهی و تمبر هندی تهیه گشته و همراه با پیاز، آناناس، نعناع، زنجبیل و رب میگو سرو می گردد. کاربران اینترنتی در رای گیری وب سایت سی ان ان، این غذا را در ردیف ۵۰ خوراکی برتر جهان قرار دادند

سلطان میوه ها خارگیل

این مخلوق احتمالا عجیب ترین میوه جهان لقب می گیرد. بو و عطر سلطان میوه ها به قدری تند است که استفاده از آن در برخی هتل ها ممنوع شده. ریچارد استرلینگ نویسنده فعال در حوزه غذا، بوی این میوه را ترکیبی از سقز، پیاز و جوراب توصیف می کند. دوریان باید توسط یک چاقوی تیز و با مهارت خاص برش داده شود تا گوشت نرم آن پدیدار گردد. شیرینی و خوش طعمی آن، ترکیبی از مزه های آناناس، پیاز، کارامل، پنیر، کره و بادام است.

طعم دوریان به قدری عجیب است که مردم بومی برای تفریح خود، به تماشای واکنش گردشگرانی که نخستین بار آن را امتحان می کنند، می نشینند.

مالزی از متنوع ترین کشورهای آسیا است

مالزی حدود ۳۱ میلیون جمعیت دارد که از این تعداد، ۵۰% مالایی ، ۲۳% چینی  و ۷% هندی هستند، ۱۲ درصد دیگر هم گروه های دیگری مانند مردم جزیره بورنئو هستند که در همسایگی مالزی قرار دارد. اکثر مردم این کشور مسلمانند و ادیان دیگری مثل مسیحیت هم از اقلیت های دینی این کشور می باشد. تنوع قومی و نژادی باعث شده که این کشور غذاها، زبان ها و فرهنگ های مختلفی داشته باشد.

واحد پول مالزی

واحد پول مالزی رينگيت مالزی Malaysia Ringgit - RM می باشد که به 100 واحد کوچکتر تقسيم شده است.

RM 1 = sen 100

مکان های گردشگری مالزی

جاهای دیدنی مالزی آن‌قدر زیاد و شگفت‌انگیز هستند که نمی‌توان در یک مقاله به تک‌تک آنها پرداخت، بنابراین همه‌ی جزایر و سواحل تماشایی مالزی را تحت این عنوان گرد هم می‌آوریم. لنکاوی (Langkawi)، پانگکور (Pangkor)، پرهنتیان (Perhentian)، ریدانگ (Redang)، تیومان (Tioman) و راوا (Rawa) در مالزی غربی و سیپادان که به آن پرداختیم و ماتاکینگ (Mataking) در مالزی شرقی برخی از پرطرفدارترین جزایر هستند. اگرچه هر یک از این جزایر جاذبه‌های منحصربه‌فرد خودشان را دارند، مثل تماشای عقاب‌ها در لانگواکی و یا تماشای لاک‌پشت‌ها در سیپادان و ماتاکینگ، اما همگی دارای سواحل شنی، فضایی آرامش‌بخش و محیطی هستند که همه‌چیز را برای یک اقامت فوق‌العاده جزیره‌ای مهیا می‌نماید.

برج‌های دوقلوی پتروناس - Petronas Twin Towers


بدون شک یکی‌ از نقاط دیدنی‌ مالزی، برج‌های دوقلو در قلب کوالالامپور است. نماد شهر کوالالامپور، دفتر مرکزی شرکت ملی نفت و گاز پتروناس و تا همین اواخر بلند‌ترین برج جهان. این دو برج زرد رنگ چون دو راکت متصل به هم بر فراز آسمان کوالالامپور قد کشیده‌اند و تمثیلی تمام عیار از رشد شهابی کوالالامپور، معدنی کوچک به کلان‌شهری فضایی، را رقم می‌زنند. معمار آرژانتینی، سزار پلی، این برج‌ها را با الهام و بهره‌گیری از تلفیق نماد‌های جشن‌های سنتی و هنر اسلامی خلق کرده است. بنای ستاره‌ای هشت وجهی از کاشی‌های دوره اسلامی می‌آیند، پنج قسمت بنا از پنج رکن اسلام حکایت دارند و تاج برج‌ها نیز مناره‌های مساجد را به یاد می‌آورند. این برج‌های دوقلو با احتساب آنتن بالای آن‌ها، 452 متر ارتفاع دارند. تعداد طبقات هر برج 88 طبقه است و جمعا 78 آسانسور در این دو ساختمان فعال هستند. این دو برج از زیر توسط مرکز خرید سوریا به هم متصل هستند، همچنین پلی طبقات 41 و 42 این دو برج را به هم متصل می‌کند. ارتفاع این پل از سطح زمین 175 متر و طول آن 56 متر است. بازدید از این پل رایگان است.

پارک تفریحی فایرفلای ولی، جوهور

یکی از شگفت‌انگیزترین تجربیاتی که می‌توان در جاهای دیدنی مالزی داشت، تماشای پارک تفریحی فایرفلای ولی (Firefly Valley Leisure Park) است. قدم زدن در میان کلونی‌های کرم شب‌تاب، مثل تجربه‌ی صحنه‌ای از قصه‌های پریان است؛ تجربه‌ای که فقط در فایرفلای ولی می‌توان آن را داشت. برنامه‌هایی برای قایق‌سواری بر پهنه‌ی رودخانه‌ی جوهور و تماشای زیبایی‌های طبیعی آن هم در این منطقه وجود دارند. پارک کرم شب‌تاب کامپونگ کوانتان (Kampung Kuantan Firefly Park) در سلانگور (Selangor) را هم می‌توانید ببینید که یکی از بزرگ‌ترین کلونی‌های کرم شب‌تاب مالزی را در خود جای داده است.

موزه ملی مالزی - National Museum of Malaysia


موزه ملی مالزی در بنایی به سبک خانه‌های سراوق (یکی از دو ایالت مالزی) دهه 1960میلادی قرار دارد، این موزه مجموعه نمایشگاه‌هایی از تاریخ، اقتصاد، هنر‌ها، صنایع و فرهنگ مالزی را به نمایش گذارده است. گالری‌ها به آرامی در حال نوسازی هستند اما به نظر می‌رسد که بیشتر ویترین‌ها به دست‌آورد‌های امروزی اشراف و سیاست‌مداران مالایی اختصاص یافته‌اند. ازجالب‌ترین بخش‌های موزه، می‌توان به ویترین‌های فرهنگی در بنای اصلی اشاره کرد، گنج‌هایی از کشتی‌های غرق‌شده و خانه‌ای پادراز در حیاط که قبلاً به سلطان ترنگانو تعلق داشته است. دفتر انجمن گردشگری مالزی در یک پاویلیون چوبی در طبقه اول قرار دارد و تورهای رایگان موزه به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی در ساعت 10 روزهای سه‌شنبه و ساعت 11 روزهای پنج‌شنبه از بلیط فروشی به راه می‌افتند.

ارتفاعات گنتینگ - Genting Highlands

ارتفاعات و شهر بازی گنتینگ یکی از نقاط تفریحی و دیدنی مالزی در قسمت شمالی پایتخت این کشور كوالالامپور می‌باشد. مجموعه گنتینگ با پنج هتل متفاوت از یک مجموعه با بیش از ده هزار اتاق یکی از بزرگترین مجموعه هتل‌های جهان است. در این مجموعه پارک بازی در فضای باز و همچنین پارک بازی در فضای بسته وجود دارد. تعداد زیادی فروشگاه و رستوران متنوع در این مجموعه وجود دارد که روزانه میهمان هزاران گردشگراز نقاط مختلف دنیا و بویژه  آسیای شرقی هستند.ب رای رسیدن به ارتفاعات گنتینگ می‌توان ازتله كابین مجموعه استفاده کرد که حدود ۳٫۳۸ کیلومتر طول دارد و بلندترین و سریع‌ترین تله کابین آسیای جنوب شرقی قلمداد شده است. سیرك بزرگ گنتینگ, نمایشگاه دنیای سنگ‌ها و نیز امکاناتی بسیار متنوع دیگر در این مجموعه به جذابیتهای آن می افزاید.

باتوجه به زیاد بودن مکان های گردشگری مالزی به صورت تیتروار نام برده میشود :

پارک آبی سان وی لاگون - Sunway Lagoon

بازار مرکزی - Central Market

غار میمونها - Batu Caves

برج کی ال - KL Tower

بوکیت بینتانگ - Bukit Bintang

محله چینی ها - China Town

مسجد نگارا - Masjid Negara

موزه ملی مالزی - National Museum of Malaysia

موزه هنر‌های اسلامی مالزی - Islamic Arts Museum

پارک پروانه کوالالامپور - KL Butterfly Park

آکواریوم کوالالامپور - KL Aquaria

کمرون هایلندز، پاهانگ

بروگا هیل، سلانگور

پارک ملی نیاه، ساراواک

کوهستان کینبالو، صباح

ذخیره‌گاه طبیعی سمنگوه، ساراواک

پارک میراث اسلامی، ترنگانو

شهر کوالالامپور

و بسیاری درگر از مکان های گردشگری و دیدنی مالزی ...

همراه با جانان گشت

جانان گشت را در شبکه های اجتماعی همراهی نمایید

اینستاگرام جانان گشت - سفر به مالزی

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
  نفر این تور را پسندیده اند.